Yeni bir web tecrübesi: Gozimo!

Gozimo, ortaklarım Devrim Altaylı ve Ercan Balcı ile 2012′nin ilk çeyreğinden bu yana üstünde kafa yorduğumuz bir proje. Teknik anlamda bu kadar zaman alacak bir şey değildi ama hepimizin yoğun ve farklı işleri olması, aklımıza sürekli sisteme ekleyecek yeni bir şeyler gelmesi ve (belki de en önemlisi) hayatımızın Gozimo’ya bağlı olmaması gibi gerekçelerle gecikti.

Tam açalım dediğimizde patlayan Gezi Parkı olayları yüzünden tekrar uykuya yattı. Ama neredeyse her gün aklımıza gelen yeni bir fikir sayesinde biraz daha gelişti, güçlendi.

Ama artık hepimiz bu bitmeyen geliştirme sürecinden sıkıldık ve açmaya karar verdik.

Gozimo nedir?: Gozimo üyelik gerektirmeyen, ücretsiz bir web tarayıcı eklentisi. Chrome, Firefox, Internet Explorer ve Safari’de çalışacak. Tıklayıp yükledikten sonra yapmanız gereken ekstra bir şey yok.

Gozimo aradığınız şeylere yönelik en uygun kaynakları, tamamlayıcı içerikleri, hatta satın almak istediğiniz bir ürünün en uygun fiyatlı olduğu siteyi size söyleyecek. Daha da keyiflisi popüler birçok sitede eksikliğini duyduğunuz özellikleri otomatik olarak kullanımınıza açacak.

Üstelik bunun için ziyaret ettiğiniz sitenin Gozimo ile anlaşmalı olması gerekmiyor. Web tarayıcınızın içinde açılan bütün siteler, bütün sayfalar Gozimo tarafından zenginleştirilebilir durumda olacak. Kimseye bağlı değiliz. Ne siz, ne biz. Hiçbir kişiye, kuruma eyvallahımız yok. Doğrusu, dürüstü, en iyisi, faydalısı neyse; neredeyse biz de oradayız! Özetle bütün internet Gozimo’nun bir mecrası olacak. Ve sitelerin Gozimo’yu engellemesi, müdahale etmesi demümkün değil.

Bunları yaparken sizi asla rahatsız etmeyecek, hangi sitelere girdiğiniz / girmediğinizle ilgilenmeyecek, üyelik şartı koşmayacak, size dair bir kayıt tutmayacak.

Fiyat karşılaştırmasına yönelik bir örneğe bakalım mesela (tam ekran seyretmek daha iyi fikir verebilir).

Birkaç popüler örnek daha vereyim. Örneğin iki firma arasında yaşanan bir anlaşmazlık yüzünden uzun bir süredir Instagram fotoğraflarının önizlemesinin artık Twitter’da çıkmadığını biliyoruz. Gozimo bu dargınları sihirli bir şekilde barıştırıyor.

Gozimo’yu kullanmaya başladıktan sonra Twitter’daki akışa bakarken Instagram linklerinin yanında Gozimo logosunu göreceksiniz (kırmızı daire içine aldım).

 

Bu ikona tıkladığınızda sayfayı terk etmeden (aynen eskiden olduğu gibi) Twitter içinde Instagram fotoğraf ve videolarını görebileceksiniz.

Güzel, değil mi? Sadece Twitter içinde bile daha birçok ilginç sürpriz sizi bekliyor olacak. Örneğin biri Fizy linki mi verdi? Altında Fizy müzikçaları otomatik olarak belirecek. Facebook’ta sadece ‘beğen’ tuşu sizi kesmiyor mu? Bakarsınız bir gün ‘Nefret ediyorum!’ düğmesi de belirmiş hemen yanında ;)

Gozimo gerçekten çok heyecanlandığım, devrimsel bir proje. Eğer hayal ve planlarımızı gerçekleştirebilirsek interneti baştan sona değiştirebilecek bir fikir olduğunu düşünüyorum.

Denemek ya da içinde yer almak isteyen?

Buraya kadar okuduğunuza göre Gozimo ile ilgili olduğunuzu düşünebilirim. O zaman size iki teklif:

  1. Eğer Gozimo’yu herkesten önce deneyenler arasında yer almak istersenizadresine ‘Denemek istiyorum’ yazan bir mesaj atmanız yeterli.
  2. Gozimo ekibinde yer almak ve heyecanımızı daha yakından paylaşmak isterseniz, sizin için de bir teklifimiz var.

Diğer detaylara açıldıktan sonra yeniden bakarız.

Sloganımızla kapatayım: Tavşanı takip et!

(M. Serdar Kuzuloğlu)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>